لینک کوتاه مطلب :
https://vmojahed.ir/?p=3705
Special forces . hezbollah  80x80 - جهاد وبلاگ نویسی
بازی شهادت
23 دی 1385
virtual jihad . virtual mojahed 80x80 - جهاد وبلاگ نویسی
اولین سخنرانی کشوری ام با موضوع بازی های رایانه ای
23 دی 1385
نمایش همه
virtual jihad . virtual mojahed 822x480 - جهاد وبلاگ نویسی

جهاد مجازی

جهاد وبلاگ نویسی

گسترش و انقلاب فن آوری و اطلاعات در جهان ، عملیاتهای نظامی و روانی را دچار تحولی عظیم نموده و عملیاتهای اطلاعاتی در فضای اینترنت به ابزاری قوی در راستای تهاجم ، تضعیف و حتی نابودی حکومتها ،دولتها و فرهنگها بدل شده است.و شاید به جرات بتوان گفت جایگاهش حتی از ابزار نظامی نیز فراتر رفته است.

توماس فردمن تحلیلگر سیاسی آمریکا که اسلام را دشمن غرب خوانده می گوید: (( ما نباید تنها به فکر سرکوب تروریسم(!)باشیم بلکه باید به جنگ ایدئولوژی و دیکتاتوری دینی برویم و جنگ با این دشمن تنها با ارتش ممکن نیست.))

همانطور که ذکر شد نوک پیکان این حمله متوجه دنیای اسلام شده و دفاع از آرمانها و ارزشها در این فضای اینترنت ممکن نیست جز با نگریستن از منظری نو به مفهوم جهاد و تبیین و بررسی جایگاه جهاد مجازی (Virtual Jihad)

جهاد مجازی از دو دیدگاه قابل بررسی است.(جهت اطلاع بیشتر رجوع شود به مقاله قبلی نویسنده با عنوان جهاد مجازی(Virtual Jihad)) (1)

1-جهاد شبکه ای

2-جهاد سایبرنتیک

در جنگ شبکه ای دشمن سعی دارد با تسلط بر فضای اینترنت و تولید محتوایی به زبانهای مختلف در راستای تخریب و تضعیف عقاید و باورها و هنجارهای کشورهای اسلامی و تبلیغ فرهنگ غرب گام بردارند.

در راستای جهاد شبکه ای با استفاده از پتانسیل اینترنت که با هزینه نسبتا کم قدرت عظیمی از لحاظ فکری به افراد اعطا می کند که باید با فراست و هوشیاری از این قدرت بزرگ و نهفته استفاده کرد.

و با افزایش ضریب نفوذ محتوا یی و به زبانهای مختلف اقدام پدافند و آفند مجازی نمود.

مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای در این باره می فرمایند:

((آنها (دشمنان) غافلند از این‌که این ابزارها می‌توانند مورد استفاده ما هم قراربگیرند. یعنی وقتی اینترنت به‌وجود آمد، یک ابزار اختصاصی نبود. ما هم می‌توانیم از آن استفاده بکنیم. یعنی یک راه دوطرفه است. اگر دشمن می‌تواند از علوم ارتباطات و از پیشرفت‌ها و تازه‌های علمی این رشته استفاده کند، ما هم می‌توانیم استفاده کنیم. ما هم باید دنبالش برویم تا استفاده کنیم. چه مانعی دارد؟ از همان شیوه‌هایی که ضلالت را منتشر می‌کنند، می‌شود ما استفاده کنیم و هدایت را منتشر کنیم. استعداد ما در استفاده از ابزارها، استعداد بالایی است … باید از این‌گونه ابزارها استفاده کرد تا هرچه ممکن است دایره اثرگذاری کار خود را وسیع‌تر کنیم.))(2)

اولین گام در این مسیر راه اندازی سایتهایی با موضوعات مختلفی چون خبری ، تحلیلی ، دینی، سیاسی و…می باشد.

افتتاح و راه اندازی و مدیریت سایتها مستلزم هزینه و بکار گیری نیروی انسانی متخصص می باشد.ولی  توان مالی و فنی ما قابل قیاس با دنیای غرب نیست.

همانطور که در زمان جنگ تحمیلی که عراق با ارتش کلاسیک و پشتیبانی کشورهای مختلف جهان به ایران حمله نمود کشور جمهوری اسلامی ایران هرگز نمی توانست با توجه با استعداد نیروی نظامی کلاسیک  وارد یک جنگ کلاسیک نظامی شود بنابراین با فراخوانی و سازماندهی و بسیج نیروهای مردمی از آنها به عنوان جایگزین و پشتیبان نیروهای نظامی کلاسیک استفاده نمود.

در این زمان نیز در فضای مجازی همین اتفاق افتاده و جمهوری اسلامی ایران به تنهایی با راه اندازی و مدیریت سایت ها دولتی نمی تواند به عنوان ام القرای جهان اسلام به مبارزه با ناتوی فرهنگی و جنگ صلیبی غرب علیه اسلام رود .بنابراین جهاد و مبارزه در فضای مجازی نیز نیاز به بسیج مردمی است.

اما عموم  نیروهای مردمی امکانات مالی و تخصص فنی راه اندازی وب سایت در اینترنت را  ندارند پس چه باید کرد؟

وبلاگ که از آخرین پدید های دنیای مجازی و تعاملی اینترنت است می تواند به مناسب ترین سلاح مردمی مورد استفاده قرار گیرد.

وبلاگ در یک  جمله سایت اینترنتی شخصی است.محیطی که امکان انتشار ایده ها و افکار را فراهم می کند.از شاخصه های مهم این پدیده
1-رایگان بودن راه اندازی و کاربرد آن

2-عدم نیاز به اطلاعات فنی و تخصصی کامپیوتر ی در زمینه طراحی، راه اندازی و مدیریت محتوایی می باشد.

این خصوصیات این اجازه را می دهد که خیل عظیمی از کاربران اینترنت که فقط مخاطب رسانه های سایبری هستند خود به تولید و منتشر کنندگان اطلاعات نیز بدل شوند.

هر چند که عده ای از بزرگ نمایی جایگاه وبلاگ نویسی سخن می گویند ولی چندین تجربه که در همین مدت کم که وبلاگ نویسی در ایران رشد پیدا کرده اتفاق افتاده بیانگر جایگاه خاص وبلاگ می باشد. به عنوان مثال  استفاده از  روش بمب گوگلی  (Google Bombing)در جریان تحریف نام خلیج فارس «PERSIAN GOLF»توسط نشریه کانادایی «نشنال جئوگرافیک»که از عوامل مهم عقب نشینی و عذر خواهی این نشریه شد و تاثیر این اتفاق به حدی بود که آقای دکتر علی لاریجانی دبیر شورای عالی امنیت ملی که به همراه آقای دکتر  احمدی‌نژاد به نیویورک سفر کرده بود خواستار به کار گیری این روش علیه آمریکا شد.

هر چند که به نظر می رسد با ورود و حضور جدی تر بلاگر های (وبلاگ نویسان) اصوگرا و ارزشی و نیز برقرار شدن ارتباط بین این وبلاگ نویسان در موضوعات مختلف مانند مهدویت ،قرآنی ،سیاسی ، فرهنگی و….و یا حضور تعدادی از طلاب و روحانیون در فضای وبلاگ نویسی و حتی ایجاد این ذهنیت در حوزه علمیه جهت آموزش وبلاگ نویسی به طلاب و از سوی دیگر  رویکرد  فرصت محورانه به این پدیده از سوی نهاد ها و ارگانها و مسئولین و برگزاری جشنواره های مختلف با موضوعات انقلابی ،نوید دهنده آینده ای روشن در این فضا می باشد.

شاید بتوان گفت اضافه شدن بخش وبلاگ نویسی به چهارمین دوره مسابقات جشنواره راهیان نور در سال 1384 در کنار موضوعاتی همچون عکاسی ،شعر و مقاله نویسی توسط معاونت فرهنگی نیروی مقاومت بسیج ایران نقطه عطفی در این زمینه بود.

برگزاری مسابقات وبلاگ نویسان  راهیان نور توسط نیروی مقاومت بسیج  و یا برگزاری مسابقات وبلاگ نویسی با موضوعات مختلف توسط ارگانهای دیگر  مانند مسابقه وبلاگ نویسی قرآنی توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و یا مسابقه وبلاگ نویسی امام و جوانان و یا برگزاری مسابقه وبلاگ نویسی با موضوع پیامبر اکرم توسط  مدیر دفتر فناوری اطلاعات مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران و … می تواند زمینه مناسبی برای کسب تجربه و راه و روشهایی جدید در سازماندهی نیروهای مردمی در فضای مجازی باشد.

با این رویکرد بلاگر های  ارزشی نه یک وبلاگ نویس صرف  بلکه مجاهدین و رزمندگانی  در برابر ناتوی فرهنگی و جنگ صلیبی  غرب علیه اسلام  می باشند .

و  از این منظر می توان گفت: من هم اکنون نه یک بلاگر (bloger) بلکه یک مجاهد مجازی (Virtual moJahed) هستم.

وبلاگ سنگر من و با سلاح کیبورد خود گلوله های از جنس کلمات را با چکاندن ماشه ارسال یاداشت به سمت دشمن نشانه می روم .

مجاهد مجازی( نویسنده):مهندس مهدی حق وردی طاقانکی

 

منبع : وبلاگ مجاهد مجازی

http://mhta.persianblog.ir/post/61/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *