گزارشی از نشست پساآخرالزّمان و آرمگدون در بازی‌های رایانه‌ای

لینک کوتاه مطلب :
https://vmojahed.ir/?p=4640
virtual jihad . virtual mojahed 80x80 - گزارشی از نشست پساآخرالزّمان و آرمگدون در بازی‌های رایانه‌ای
افتتاح آزمایشی وب سایت مجاهد مجازی
29 دی 1396
shabestan.961030 80x80 - گزارشی از نشست پساآخرالزّمان و آرمگدون در بازی‌های رایانه‌ای
کارکرد بازی های رایانه ای برای مهدویت را نمی شناسیم
29 دی 1396
نمایش همه
tehran.mouood.961028 822x480 - گزارشی از نشست پساآخرالزّمان و آرمگدون در بازی‌های رایانه‌ای

مهندس مهدی حق وردی طاقانکی

در صد و هیجدهمین نشست از سلسله نشست‌های ماهانه فرهنگ مهدوی با موضوع «رویکرد نوین به بازی های آخرالزّمانی»، مهندس مهدی حق‌وردی، رویکرد‌های آخرالزّمانی، پساآخرالزّمانی و آرمگدون را در بازی‌های رایانه‌ای مورد بررسی قرار داد. در ابتدای این نشست که به صورت زنده از وب‌سایت موعود پخش می‌شد، استاد اسماعیل شفیعی سروستانی دربارة وقایع آخرالزّمانی طبیعی و انسانی هشداردهنده در دهه اخیر تذکر دادند.

سردبیر ماهنامة موعود با اشاره به این نکته که تعدّد و تکثّر وقایع اخیر (طبیعی و انسانی) به حدّی است که در طول تاریخ حضور انسان در زمین بی‌سابقه بوده است، به عنوان مثال از تعداد1900 زلزله در آبان ماه 1396 یاد کردند و افزودند که در 45 سال اخیر خشکسالی در جهان بی‌سابقه بوده است و اگر به همین منوال پیش برود، زمین، به برهوتی بی آب و علف تبدیل خواهد شد. ایشان در ادامه هشدار دادند که جنگ آینده بشریت – که خیلی هم دور نیست- «جنگ آب» است و افزودند:
«مجموعه وقایع اتّفاق افتاده از جمله وقوع زلزله‌های بسیار، خشکسالی و قحطی، فجعه‌ها و فسادها، بحران‌های اخلاقی و اجتماعی و… که همگی در زبان اهل بیت(ع) از جمله وقایع پیش از ظهور کبرای امام زمان(عج) هستند، می‌بایست ما را درباره وضعیت و موقعیتی که در آن قرار داریم، بیدار کرده باشد.»
ایشان با اشاره به بن‌بست رسیدن تمامی ایدئولوژی‌های ارائه شده طی دو قرن گذشته ، اعلام کردند که هیچیک از ایدئولوژی‌ها نتوانست بحران‌های چند وجهی را که امروز به اوج خودش رسیده است، به پاسخی درست برساند. محقّق حوزة مطالعات فرهنگی و غرب شناسی با تأکید بر اینکه امروزه زمان اوج گیری بحران‌های اخلاقی، اجتماعی، سیاسی، فردی و… است، ناامیدی مردم و جوامع در مقابله با این فساد و تباهی را مقدّمه‌ای برای طلب «منجی» در میان تمامی اقوام و قبایل دانستند و افزودند:

 

«در روایات ما از اوج‌گیری فساد و تباهی با عبارت «ملئت الارض ظلماً و جوراً؛ زمین از ظلم و ستم پر می‌شود» یاد شده است و من به جرئت به شما می‌گویم که این مملوّ شدن جهان از ظلم هنوز فرانرسیده است و وضعیت انسان‌ها و جوامع، بدتر از این خواهد شد تا جایی که به قول رسول خدا(ص): «شخص مؤمن در امت اسلامی در آن زمان خواهد گفت: من در این فتنه هلاک می‌شوم!»

 

مسئولان، اعتماد را دریابند!
سردبیر ماهنامة موعود با برشمردن حقّ مردم با حاکمان به بیان حکیم کهن چینی که عبارت است: نان، امنیت و اعتماد، امنیت را مهم‌تر از نان و اعتماد را برتر از هر دو دانستند؛ چرا که به بیان استراتژیست کهن چینی: در صورتی که مردم نان نداشته باشند، امّا امنیت داشته باشند، با حکومت خواهند ماند و در صورتی که حاکمی مجبور شد میان نان و امنیت و اعتماد یکی را انتخاب کند، بایستی اعتماد مردم به خودش را انتخاب کند. چرا که اگر مردم به حاکم و حکومت‌داران اعتماد داشته باشند، با بی‌نانی و بی‌امنیّتی کنار آنان خواهند ماند.
استاد سروستانی هشدار دادند: «وقتی دیوارة اعتماد ترک بردارد، ارتداد شکل می‌گیرد و ارتداد و رویگردانی مردم در خود، ادبار به آسمان و خداوند و ابتلا به فسق و فجور دارد.»

تنها راه نجات
نویسنده کهنه‌کار حوزة مطالعات فرهنگی با بیان اینکه همه استراتژی‌های مورد نیاز بشر برای نجات از فتنه‌های دوران غیبت در زندگی انبیاء و رسل (ع) و از زبان ائمّة معصوم(ع) پیش‌بینی شده است، تأکید کردند که مسئولان ما می‌بایستی برای به کار بستن این استراتژی‌های بیان شده، به طور جدّی دست به عمل بزنند. ایشان برای مثال افزودند:
«در حالی که در اخبار می‌بینیم که «دولت امارات» برای جنگ آبِ پیش رو، در حال ذخیرة آب است باید بپرسیم که وزیر نیروی شیعه‌خانة امام زمان چه تمهیدی برای زمانی که مؤمنان کرور کرور هلاک می‌شوند، اندیشیده است؟!»
در انتهای این سخنان استاد سروستانی چند راهکار برای چنگ زدن به دامان اهل بیت(ع) برای گریز از فتنه های آخرالزّمانی بیان کردند. ایشان خود، ناظران و حاضران را به «توبه» دعوت کردند و همچنین استفاده از اذکار نورانی رسیده از حضرات معصومان(ع)؛ علی الخصوص ذکر «سبّوحٌ قدوس ربّنا و ربّ الملائکة و الرّوح» که این ذکر مخصوص زمانی است که صیحة آسمانی جبرائیل امین(ع) در آسمان شنیده می‌شود.
ایشان همچنین خواندن دعای غریق (یا الله یا رحمن یا رحیم یا مقلّب القلوب ثبّت قلبی علی دینک) را که از سوی امام صادق(ع) به شیعیان آموزش داده شده بود، مخصوص دوران پر فتنه اخرالزّمان دانستند.
مدیر مسئول مؤسّسة موعود با توصیه قرائت دعای فرج (الهی عظم البلاء….) بعد از نمازهای یومیّه، پرداخت «صدقه» علی الخصوص برای سلامتی مولا و صاحبمان را از راه‌های برون رفت از گره‌ها و فتنه‌های آخرالزّمانی دانستند.

چند هزار ساعت بازی کرده‌ای؟
مهندس حق‌وردی پس از گذشت ده سال از سخنرانی «آخرالزّمان و بازی‌های رایانه‌ای» در صد و هجدهمین نشست فرهنگی مهدوی به موضوع پساآخرالزبمان و آرمگدون در بازی‌های رایانه‌ای پرداختند. ایشان در برنامه متنوعی شامل پخش کلیپ و قطعات ویدیویی بازی‌های رایانه‌ای سخنرانی کردند.
ایشان با اشاره به آمار Gamerها یا بازی‌بازها در ایران بیان کردند که در سال 1392 از میان جمعیت 79 میلیونی، 23 میلیون گیمر در ایران وجود دارند که به طور متوسط روزی 79 دقیقه بازی می‌کنند که این میزان در مجموع معادل 30 میلیون ساعت در شبانه روز می‌شود! از این آمار بیش از 70 درصد آنها کودکان و نوجوانان هستند.

بازی‌ها می توانند مبلّغ باشند
مهندس حق‌وردی اشاره کردند که نقد بازی‌های رایانه‌ای به معنی نفی بازی های رایانه‌ای نیست؛ بلکه می‌بایست با به دست آوردن شناخت از محتوای این رسانه، از نحوة تأثیرگذاری آن به نحو درستی اشاره کرد. ایشان افزودند:
«در حالی که می‌شود مفهوم انقلاب اسلامی و مهدویت را از طریق بازی‌های رایانه‌ای صادر کرد ما فقط نگاه سرگرمی به بازی‌های رایانه‌ای داریم و صحبت درباره منافع ومضرّات آن را ضروری نمی‌شناسیم.

 

آخرالزّمان دینی
مهندس حق‌وردی تأکید کرد که ده سال است که آخرالزّمان دینی علی الخصوص بحث اسلام‌هراسی در بازی‌های رایانه‌ای وجود دارد به بیان نمونه‌های اندکی اکتفا کردند و مطالعه بیشتر را به محقّقان واگذاردند.

1. میدان نبرد 3 (Battle Field3)
در این بازی، مأموریت این است که تروریست‌های ساکن عراق که با عنوان P.L.R. را شکست دهیم. این گروه هر چند در عراق ساکن شده، امّا به طور کلّی تروریست‌ها در بازی، فارسی حرف می‌زنند و البتّه قرار است جنگ اتمی علیه آمریکا راه بیندازند! این بازی با هدف اسلام و ایران‌هراسی ساخته شده است.
لازم به ذکر است که در مرحلة «گیوتین» این بازی، گیمر به تهران حمله می‌کند. در این فیلم، رهبر گروه تروریست‌ها، «سلیمان» است که این نام تداعی کنندة نام فرماندة سپاه قدس، سردار قاسم سلیمانی است.

Tom Clancys Splinter Cell Blacklist 300x175 - گزارشی از نشست پساآخرالزّمان و آرمگدون در بازی‌های رایانه‌ای

2. بازی لیست سیاه
در بازی لیست سیاه که تولید کمپانی Usoft است، سم فیشر، که سرباز یک سازمان سرّی آمریکایی است، برای محافظت از امریکا در برابر حملات تروریست‌ها به سپاه قدس تهران حمله می‌کند. سم فیشر نماد آمریکاست؛ امّا به واقع یک شخصیّت حقیقی است با نام ساموئل لئو فیشر که سرباز نیروی هوایی آمریکا در حمله به عراق و عضور سازمان امنیتی آمریکا (NSA) است.
او در رشته رزمی «کراو ماگا» (مبارزه همراه با تماس) می جنگد. این روش که ابداع اسرائیل است بر پایة 24 تکنیک اصلی و حدود 400 تکنیک فرعی ایجاد شده است و جدیدا در بازی‌ها و فیلم‌های غربی از این روش در زد و خوردها استفاده می شود.

blacklist documentary.Tom Clancys Splinter Cell Blacklist.6 300x175 - گزارشی از نشست پساآخرالزّمان و آرمگدون در بازی‌های رایانه‌ای

دانلود مستند لیست سیاه

مهندس حق وردی در مستندی به نام «مستند لیست سیاه» به تفصیل دربارة این بازی توضیح داده‌اند.

نبرد نهایی آرمگدون در بازی
آرمگدون به زعم عقاید مسیحیان صهیونیستی و یهودیان، جنگ سوم جهانی است، نبردی پیش گویی شده در کتاب مقدّس محسوب می‌شود که در نتیجه آن طرف خیر که یهودیان هستند بر طرف شرّ که مسلمانان و دیگر اقوام هستند، پیروز می‌شوند و عیسی مسیح(ع) منجی یهودیان ظهور می‌کند. این جنگ از نظر یهودیان به صورت اتمی خواهد بود.
آرمگدون در بازی‌های رایانه‌ای نیز نمودار گشته است. مهندس حق‌وردی به بیان نمونه‌هایی در این‌باره پرداختند:
1. بازی فال اوت 3 و 4 (Fallout) داستان دنیا پس از انفجار اتمی در سال 2077م. روایت می‌شود.
2. بازی‌های مترو- آخرین نور به وضوح به کلیدواژة آمگدون اشاره می شود و کارکاتر اصلی این بازی بازماندة جنگ آرمگدون است که در دنیای یأس آلود و مه‌آلود پسا‌آخرالزّمانی نقش خود را ایفا می‌کند.
3. بازی میدان نبرد 3 هم روایتگر جنگ هسته‌ای در جهان است که توسط سلیمان آغاز می شود. با انفجار بمب‌هایی در «پاریس» و «نیویورک».
در این بازی‌ها به دینی بودن جنگ آرمگدون به زعم یهودیان و مسیحیان صهیونیست نیز اشاره می‌شود. چنانچه در فال اوت 3 به مکاشفة یوحنّا و مبحث جعلی آرمگدون انجیل اشاره می‌شود. در سری بازی های مترو نیز انسان منفکّ از خدا و وحی را محور نجات می بینیم که برای تغییر سرنوشتنش در دوران پساآخرالزّمان با موجودات عجیب و غریب و مختلفی درگیر می‌شود.
در این بازی‌های رویکرد الحادی و امانیستی کتاب مقدّس دربارة پیدایش زمین و آسمان نیز ارائه شده است. چنانچه ذکر شد تأکید بر آن است که انسان دیگر نیازی به خداوند ندارد و سرنوشت انسان به دست خود اوست.
4. آخرین بازمانده (The Last of Us) در این بازی برخلاف بازی‌های دیگر بمب اتم منفجر نمی‌شود؛ بلکه پساآخرالزّمان با انتشار ویروسی که انسان را به زامبی مبدّل می‌کند به تصویر کشیده می‌شود.
مهندس حق‌وردی با توجّه دادن حضّار به تاریخ ساخت و انتشار این بازی‌ها که به صورت متوالی بوده است، و همچنین نگریستن به مجموعه این بازی‌ها در کنار هم تفکّر اتّفاقی بودن این موضوعات در بازی‌های رایانه‌ای را منتفی دانستند.
مهندس حق‌وردی همچنین در این نشست از راه‌اندازی سایت «مجاهد مجازی: با هدف ارائة سواد رسانه‌ای و به طور خاص سواد بازی‌های رایانه یاد کردند. ایشان در جمع بندی مطالبشان به نکته مهمّی اشاره کردند:
«با توجبه ظرفیت بالای بازی‌های رایانه‌ای، آنها می‌توانند سفیران بین‌المللی باشند برای معرفی منجی حقیقی جهان و نمایش چهرة واقعی عصر ظهور.

این نشست نیز همانند نشست‌های پیشین با زیارت آل‌یاسین به پایان رسید. در کنار این نشست، نمایشگاهی از آثار و محصولات موسسه موعود در کنار سالن نشست برقرار بود.

لازم به ذکر است که نشست‌های ماهانه فرهنگ مهدوی در آخرین پنج‌شنبه هر ماه شمسی برقرار می‌گردد و حضور در ان رایگان و بدون نیاز به ثبت نام می‌باشد.

 

لینک منبع:

http://www.mouood.org/component/k2/item/43006-%D9%BE%D8%B3%D8%A7%D8%A2%D8%AE%D8%B1%D8%A7%D9%84%D8%B2%D9%91%D9%85%D8%A7%D9%86-%D9%88-%D8%A2%D8%B1%D9%85%DA%AF%D8%AF%D9%88%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%DB%8C%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D8%A7%D9%86%D9%87%E2%80%8C%D8%A7%DB%8C.html

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *